• Maksimum Basış Konforu: Uzun saatler yoğun tempoda, koşturmaca içinde çalışanlar, nöbet sırasında gece boyu ayakta kalan sağlık çalışanları veya gün içinde evde kullanmak için ortopedik terlik basış konforunu en üst düzeye çıkarır.
  • Hava Alabilen Yapı: Sabo terlik, ortopedik terlik gibi kullanışlı çeşitler kullanılan malzemesi ve delikli yapısı sayesinde hava alır. Hava alan ayak ve terlik içi koku yapmaz, ayağı terletmez ve mantar gibi enfeksiyonlara neden olmaz.
  • Kullanım Kolaylığı: Giyip çıkarmak oldukça kolaydır. Acil bir durumda kolayca giyilebilir veya değiştirilebilir.Dezenfeksiyon: Yıkamak, dezenfekte etmek zahmet vermez. Bu açıdan ameliyathanede tercih edilebilir; keza uzun süren ameliyatlarda ve çeşitli operasyonlarda ayak konforunu sağladığı için mantıklı bir seçimdir.
  • Çukur Topuk Taban: Vücudun tüm yükü ayak topuklarında toplandığı için sabo terliklerde bu bölüm çukur şeklinde tasarlanır. 
  • Ayak Anatomisine Uygun Kavisler: Topuk konumlamasının yanı sıra ortopedik terliklerde topuktan ayağın iç kısmına doğru ve kenarları, uca doğru ise parmakları tamamen kavrayan, hareket kabiliyetine uygun kavisler yer alır. Böylece ortopedik bir terlik giydiğinde ayağının her noktası, tam da anatomisine uygun şekilde sarmalanır.
  • Adım Desteği: Basış konforunu artıran kavisli yastıklı yapı ayrıca tarak bölümünden hafif desteklidir. Bu özelliği sayesinde sabo terlik, adım atma kolaylığı sağlayacağı için eklem, bel, diz ve omurga yapısını da korumuş olacaktır.
  • Kaymaz Taban: Ayrıca kaymaz, kaydırmaz yapıya sahiptir. Böylece zemini ıslanabilecek yemekhane, tuvalet, banyo vb. alanlarda çalışan şefler, aşçılar, ustalar ya da temizlik görevlilerinin kayma, düşme gibi tehlikelerle karşılaşma oranını en aza indirir.